آشنایی با علت و دلایل سردرد پیشانی و چشم در کودکان

نویسنده :مسعود هاشمی
تاریخ:شنبه 17 شهریور 1397-08:17 ب.ظ

سردرد پیشانی

سردرد پیشانی ,سردرد پیشانی و چشم,سردرد پیشانی در کودکان,سردرد پیشانی سمت راست,سردرد پیشانی و شقیقه,سردرد پیشانی و پشت سر,سردرد پیشانی از چیست,سردرد پیشانی و بالای سر,سردرد پیشانی و گیجگاه,سردرد پیشانی کودک,سردرد پیشانی و چشمها,علت سردرد پیشانی و چشم,سردرد ناحیه پیشانی و چشم

سردرد پیشانی

توضیحاتی در مورد سردرد پیشانی

سردرد ممکن است در هر نقطه از زندگی افراد تاثیر بگذارد اما 1 نفر از 5 نوجوان و بزرگسال از سردرد منظم رنج می برند. در ایالات متحده این تعداد تا 4 درصد از مراجعین به اتاق اورژانس است و یکی از دلایل بالا برای دیدن پزشک است. سردرد بیشتر در میان زنان شایع است و در مقابل هر دو مرد حدود 3 زن سردرد دارد. اغلب این سردردها گذرا هستند و در عرض چند ساعت تا چند روز بدون هیچ گونه عارضه حل می شوند. انواع مختلفی از سردردهای شناخته شده در علم پزشکی وجود دارد اما اکثر مردم سردرد را براساس مکان، ماهیت درد و علائم همراه توصیف می کنند. بنابراین شنیدن در مورد سردرد در پشت سر، بالای سر، در طرفین (شقیقه)، در اطراف یا در پشت چشم ها و در جلوی سر اتفاق نمی افتد. به طور مشابه می توان آن را به عنوان یک تشدید سردرد یا سردرد با حالت تهوع توصیف کرد. سردرد عصبی تقریباً 90 درصد از بیماران مبتلا به سردرد دچار این نوع سردرد هستند. علت پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت بوده و مهمترین دلیل پیدایش این انقباض ها، هیجانات عصبی است. درد معمولاً از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد. این درد ماهیت فشاری داشته ولی خاصیت ضربانی ندارد. بیمار از اینکه سرش سنگین است شکایت دارد، ممکن است تهوع پیدا کند اما به استفراغ دچار نمی شود. علت سر درد در ناحیه ی پیشانی چیست؟اکثر اوقات افراد از سردرد خود شکایت می‌کنند طور‌ی‌ که درد آن تمام پیشانی را دربرمی‌گیرد. این نوع درد یا ممکن است تمام پیشانی یا نقطه ‌خاصی را درگیر کند. سردرد پیشانی ممکن است به سمت پایین و چشم‌ها هم کشیده شود و درد رنج‌آوری را در کاسه‌ چشم به وجود آورد. احتمال دارد این درد تمام صورت را احاطه کند و شاید تا زمان برطرف شدن سردرد، بیمار کاملا رنج ببرد. سردرد پیشانی و شقیقه‌ها معمولا برای یک مدت کوتاه شاید چند ساعت طول می‌کشد اما احتمال شروع دوباره آن وجود دارد. به‌ ندرت دیده شده درد مورد نظر بی وفقه و برای چند روز ادامه داشته باشد.

علت سردرد پیشانی

سردرد پیشانی دردی است که در جلوی جمجمه، قسمت جمجمه ای که مغز در آن قرار دارد تجربه می شود. این به طور چشمگیری با پیشانی، ناحیه سر که در بالای ابروها و زیر خط مو قرار دارد همبستگی دارد. با این حال، از لحاظ مرز دوم (یعنی خط مو) این می تواند بسته به اینکه آیا یک فرد دارای خط ریزش موی بالا یا پایین یا طاس است متفاوت باشد.اصطلاح “فرونتال” درد ناشی از استخوان پیشانی جمجمه است. گاهی اوقات این ممکن است شدید ترین منطقه درد باشد اما سردرد به این منطقه خاص محدود نمی شود. ممکن است مقداری از درد در سر و یا در قسمت های دیگر، به عنوان مثال شقیقه، همراه با درد در جلوی سر باشد. ماهیت درد و شدت می تواند در سردرد پیشانی متفاوت باشد و اغلب علایم همراه با ناراحتی چشم نیز وجود دارد.

دلیل سردرد پیشانی

درد یک علامت است و بنابراین درد جلویی سر ممکن است به تنهایی یا با نشانه های همراه دیگر رخ دهد. این ویژگی های همراه ممکن است بر اساس علت سردرد پیشانی متفاوت باشد

دلایل سردرد پیشانی

ممکن است علل مختلفی برای سردرد پیشانی وجود داشته باشد. معمولا این شامل آسیب یا التهاب ساختارهای اطراف مانند بافت نرم، از جمله پوست و عضلات، حفره ها و درزها (مانند حفره بینی یا جمجمه) و یا اندام هایی نظیر مغز یا چشم باشد. با این وجود، علل ممکن است با مشکلات عصبی همراه شوند هرچند آسیب و التهاب مشخص در ناحیه جلوی پیشانی وجود ندارد. به عنوان مثال در نورالژی اکسیپیتال، اعصاب در پشت گردن ممکن است فشرده شوند (که منقبض می شوند) و می تواند باعث درد در جلوی سر شود.

علت سردرد پیشانی و چشم

تعدادی از شرایط چشم ممکن است به سر درد کمک کند. مکان ممکن است از چشم شما تا حدقه (اطراف چشم)، پشت چشم و پیشانی متفاوت باشد. چشم آبی یک علت شایع است و اغلب با سرگیجه بیش از حد مرتبط است. به طور مشابه شرایط چشم مانند ملتحمه، کراتیت، یوئیت و ورم ملتحمه نیز ممکن است منجر به سرگیجه شود که به نوبه خود می تواند به سر درد عضله کمک کند.

علت سردرد پیشانی سمت چپ

سر درد یک‌طرفه همانطور که از اسم آن مشخص است، یک نوع سر درد است که فقط یک طرف سر را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند برای فرد درد و ناراحتی زیاد به همراه داشته باشد. این شرایط معمولاً مشابه درد به صورت قلب زدن در یک طرف سر احساس شده و نیز می‌تواند علائمی همچون حالت تهوع، استفراغ، خستگی، و حساسیت به نور را ایجاد کند. این نوع از سر درد در موارد ابتلا به میگرن و سر درد خوشه‌ای بسیار عادی است. هر دوی این موارد با درد و ناراحتی به نسبت شدید و علائم طولانی مدت همراه است.در بسیاری از موارد، این درد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات فیزیکی و شناختی برای فرد شده و در موارد حاد، لازم است از خدمات درمان اورژانسی برای تشخیص علت مشکل و درمان آن استفاده شود. به این ترتیب می‌توان درد بیمار را تسکین داده و از سایر خطرات احتمالی ناشی از آن جلوگیری کرد.

علت سردرد پیشانی سمت راست

میگرن یک نوع شدیدتر از سر درد است که معمولاً با احساس قلب زدن در سمت راست، سمت چپ یا جلوی سر همراه است. این شرایط همچنین ممکن است با سایر علائم همچون حالت تهوع و استفراغ ایجاد شود. این نوع سر درد می‌تواند باعث ایجاد اختلال فیزیکی و شناختی برای فرد شده و به قدری تشدید شود که گاهی اوقات برای فرد ناتوان کننده باشد.بسیاری از افراد با سر درد یک‌طرفه مواجه شده و اکثر آنها نیازی به مداخله پزشکی برای درمان شرایط خود ندارند. با این وجود، در موقعیت‌های زیر لازم است در ارتباط با این مشکل با پزشک ملاقات شود: در موارد شدیدتر بودن سطح درد از موارد قبلی تجربه شده توسط فرد در صورت شروع شدن درد به صورت یکباره و شدید در صورت همراه بودن درد با سایر علائم همچون حالت تهوع، طب، استفراغ، صرع، تاری دید و دو بینی، از دست دادن سطح هوشیاری، اختلالات گفتاری، تغییر در رفتار، ضعف و سایر موارد مانند آن در صورت شروع سر درد با انجام فعالیت فیزیکی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آیا می دانید بالون معده چیست

نویسنده :مسعود هاشمی
تاریخ:پنجشنبه 15 شهریور 1397-06:34 ب.ظ

آیا می دانید بالون معده چیست

فوایدگذاشتن بالون داخل معد بیماری معده درد آندوسکوپی

درمان چاقی با آندوسکوپی
افزایش بیماری چاقی دانشمندان را بر آن داشته است تا راهی را جست‌وجو کنند که کم‌ترین عارضه را برای بیمار ایجاد نموده و روش کم‌خطر و سالمی باشد. بالون داخل معده با توجه به این که عوارض اعمال جراحی را ندارد و به صورت سرپایی و در کلینیک‌ها یا مطب قابل انجام است، روز به روز فراگیرتر می‌شود. بیش‌تر آندوسکوپیست‌ها (متخصصین گوارش) و جراحان چاقی با این روش آشنایی دارند. ولی برای این‌که بهترین نتیجه از گذاشتن بالون حاصل شود، بایستی گروهی از متخصصین شامل پزشک، روانشناس، روانپزشک، متخصص تغذیه و فیزیوتراپ، به بیمار کمک کنند و در درمان شرکت داشته باشند.

برای‌چه بیمارانی گذاشتن بالون داخل معده مفید است؟
۱-  بیماران بسیار چاق که دچار عوارض چاقی مثل تنگی نفس حین خواب، بیماری قند و افزایش فشار خون شده‌اند.


۲-  بیماران چاقی که مجبور به انجام عمل جراحی دیگر مثل عمل قلب، استخوان، اعمال شکمی و ... هستند .


۳- بیماران درجه یک چاق که نگران مبتلا شدن به عوارض چاقی‌اند ولی با رژیم و دارو وزنشان کم نشده است.


۴-‌ BMI بیشتر از ۳۰ و بیماران با BMI کمتر از ۳۰ که مبتلا به عارضه چاقی شده‌اند.


۵- افراد چاقی که جراحی را قبول نمی‌کنند.


۶-  بیمارانی که مناسب انجام عمل جراحی معده و روده نیستند.


۷-  بیمارانی که فوق‌العاده چاقند و باید قبل از عمل، با گذاشتن بالون، خطرات بیهوشی و عمل را در آنها کم کرد (BMI بالاتر از ۵۰-۴۵).

 در چه بیمارانی نباید اقدام به بالون‌گذاری کرد؟
در بعضی افراد مطلقا نمی‌توان بالون گذاری کرد مانند:
۱- کسانی‌که قبلا تحت عمل جراحی معده قرار گرفته‌اند
۲- کسانی‌که به الکل یا دارو اعتیاد دارند
۳- کسانی‌که زخم معده یا اثنی‌عشر دارند
۴- کسانی‌که مدت زمان زیادی است که داروی ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند
۵- کسانی‌که بیماری کلاژن دارند
۶-  کسانی‌که بیماری التهابی روده دارند
۷- کسانی‌که بیش از ۵ سانتی‌ متر فتق دهانه‌ی معده دارند
۸- کسانی‌که سیروز کبدی دارند
۹- کسانی‌که نارسایی مزمن کلیه دارند
۱۰- کسانی‌که حامله هستند.

در بعضی از بیماران با مصرف هم‌زمان سایر داروها و با احتیاط می‌شود بالون‌گذاری کرد مانند:
۱-  کسانی‌که مبتلا به خون‌ریزی گوارشی فوقانی می‌باشند
۲- ازوفاژیت درجه ۳
۳-  مری بارت
۴- کسانی‌که طولانی‌مدت NSAIDها را مصرف کرده‌اند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تشخیص عفونت گوش

نویسنده :مسعود هاشمی
تاریخ:دوشنبه 12 شهریور 1397-03:10 ب.ظ

تشخیص عفونت گوش

پزشک گوش بیمار را با یک دستگاه به نام اتوسکوپ با پرتو ذره بین و یک لنز بررسی می کند و ممکن است موارد زیر را مشاهده کند: قرمزی، حباب های هوا یا مایع اسپری در گوش میانی؛ ترشح مایع از گوش میانی؛ سوراخ در گوش پرده؛ تورم یا تخریب گوش؛ اگر عفونت پیشرفته باشد، پزشک ممکن است نیاز به نمونه برداری از مایع وریدی برای تعیین اینکه آیا بیمار با انواع خاصی از باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک آلوده است. همچنین ممکن است پزشک شما اسکن سر شما را برای دیدن اینکه آیا عفونت بیش از حد گوش میانی منتشر شده است، منتشر می کند. در نهایت بیمار ممکن است نیاز به یک آزمایش شنوایی داشته باشد، به خصوص اگر عفونت مزمن داشته باشد.
درمان عفونت گوش

بسیاری از موارد عفونتهای خفیف بدون مداخله پزشکی بهبود می یابند. بعضی از راه حل های زیر می توانند در مورد عفونت های خفیف موثر باشند: فشرده سازی گرم با حوله؛ استفاده از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن؛ استفاده از قطره گوش استفاده از داروهای ضدافسردگی مانند پوسیدو افدرین. مراقب باشید که دارو را به صورت خودسرانه مصرف نکنید و اگر پس از مصرف دارو (همانطور که توسط پزشک شما توصیه می شود) بهبود نیافته اید، اگر به آنتی بیوتیک نیاز دارید، مجددا به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند، اگر علائم عفونت گوش را در کودکان زیر دو سالگی داشته باشید. اگر شما آنتی بیوتیک ها دریافت کرده اید، باید دوره درمان خود را بدون قطع دارو خودسرانه ادامه دهید. با این حال، ممکن است جراحی در مواردی که عفونت های گوش با درمان های روتین حل نشده یا در طول یک دوره کوتاه مدت از عفونت گوش آسیب نرسانند ضروری باشد. اغلب، مایع توسط لوله ها در گوش تخلیه می شود. در مواردی که این مشکل ناشی از بزرگ شدن آدنوئید ها باشد، عمل جراحی حذف آدنوئید انجام خواهد شد. ریحان می تواند برای درمان عفونت های گوش و گوش بسیار مفید باشد. 5 برگ ریحان تازه را تمیز کنید و سپس در اطراف گوشهای خود را بشویید. مراقب باشید که داخل گوش خود نباشید. شما همچنین می توانید چند قطره روغن ریحان را با روغن نارگیل مخلوط کنید و سپس یک آغشته پنبه و سپس به آرامی در گوش خود بمالید. گوش دادن، اطراف بیرون از خارج و پشت گوش، آن را دو بار در روز تکرار کنید. سیب ها یک گزینه مناسب برای خلاص شدن از سرما هستند که ممکن است باعث عفونت گوش شود. سرکه سیب را با مقدار برابر آب یا الکل مخلوط کنید و سپس یک آغشته پنبه بپزید. این پنبه پنبه را در گوش خود بگذارید تا پنج دقیقه و آن را بردارید. صبر کنید تا مایع از گوش خارج شود و سپس با استفاده از یک خشک کن مو، خشک شدن گوش یکی از دلایل اصلی عفونت گوش، موم در گوش است که موجب رشد قارچ ها یا باکتری ها شده است و می تواند به کمک کمک به روغن زیتون برای درمان عفونت گوش. روغن زیتون کمی را حرارت داده و چند قطره روغن زیتون را به عنوان ظرف گوش اضافه کنید. روغن زیتون آن را نرم می کند، موم خورده می شود و موم آلوده را با پنبه بریزید. شما همچنین می توانید از روغن خردل استفاده کنید. بخشی از عنصر بسیار رایچیت برای پخت و پز، می توان آن را به عنوان یک دارو برای درمان عفونت های گوش استفاده کرد. یک پیاز کوچک را بریزید و آن را به مدت یک تا دو دقیقه در یک کاسه یا مایکروویو بگذارید، آن را خنک کنید، سپس آب پیاز را بیرون بیاورید و دو تا سه قطره از آن را داخل گوش آسیب دیده بگیرید. همچنین شما می توانید نصف پیاز را بپزید و یک پنبه خوب برای آن بمالید، سپس پنبه ای را که به مدت پنج دقیقه در گوش خیس شده است بشوید و ده دقیقه دیگر صبر کنید و آن را تکرار کنید.
عفونت گوش خارجی

عفونتهای گوش خارجی در افراد جوان و میانسال و معمولا در فصل گرم، رایج هستند. این نیز در افرادی که در آب و هوای مرطوب زندگی می کنند یا افرادی که عادت به دستکاری گوش دارند یا دستگاه هایی مانند سمعک یا شرایطی که اغلب با آن دست و پنجه نرم می شود، رخ می دهد. عفونت گوش به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول عفونت گوش خارجی کانال خارجی گوش و کانال گوش است و گروه دوم عفونت گوش میانی معمولا به دنبال سردی است که عمدتا از طریق عفونت های بینی و سینوس و دستگاه تنفسی فوقانی یا از طریق ارتباطات لوله بین گوش ها و بینی؛ این به گوش می رسد که این دو دسته از یکدیگر متفاوت هستند و بنابراین باید جداگانه باشند. صدمه دیدنداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo